Na zakup własnego mieszkania decyduje się coraz więcej singli, ale najczęściej kupują je małżeństwa. Kupno mieszkania przez małżonków, czyli po ślubie, kojarzy się z włączeniem go do majątku wspólnego. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Szczegóły poniżej.
Nowożeńcy, którzy nie podpiszą umowy majątkowej, a dokładniej rzecz ujmując tak zwanej intercyzy, po zawarciu małżeństwa będą mieli wspólny majątek. Zatem wszystko, co jest nabywane po ślubie za wspólnie zgromadzone środki, jest wspólne. Dotyczy to przede wszystkim mieszkania. Od tej pory mieszkanie należy po połowie do każdej ze stron. Każda ważna decyzja podejmowana względem danej nieruchomości wymaga zgody obojga małżonków. Chodzi tu zarówno o nabycie mieszkania, jego sprzedaż, jak i wynajem.
Kupno mieszkania przez małżonków zobowiązuje do pojawienia się u notariusza obojga z nich. Jeżeli nie ma takiej możliwości, jeden musi udzielić drugiemu małżonkowi pełnomocnictwa – wówczas to on reprezentuje obie strony i może bez przeszkód samodzielnie załatwić niezbędne formalności.
W razie rozwodu mieszkanie w tej sytuacji podlega podziałowi według zasad ustalonych przez sąd albo pomiędzy małżonkami. W niektórych przypadkach, kiedy nie ma zgodności między małżonkami, podział ten bywa problematyczny i długotrwały.
Mieszkanie kupione przez małżonka ze środków pochodzących z majątku osobistego jest zaliczane do majątku osobistego. Zatem należy tylko do kupującego. Mógł on na przykład mieć własne mieszkanie nabyte przed ślubem i je sprzedać, a za pozyskane w ten sposób pieniądze kupić inną nieruchomość.
Zgodnie z polskim prawem majątek nabyty w drodze spadku czy darowizny jest zaliczany do majątku osobistego. Jeżeli zatem małżonek zyska nieruchomość w drodze darowizny, sprzeda ją i nabędzie nową, będzie ona traktowana jako majątek osobisty. Nie wyklucza to możliwości wspólnego zamieszkania małżonków, jednak prawnie nieruchomość ta będzie należała do jednego z nich. Dlatego to właściciel będzie miał prawo do decydowania o wszystkich kwestiach dotyczących nieruchomości i zarządzania nią. Pod względem prawa, to on będzie decydował o wynajmie mieszkania lub też sprzedaży.
Będzie to bardzo korzystne w niektórych sytuacjach, jak na przykład darowizna czy ochrona majątku osobistego. Wówczas prawny właściciel mieszkania przepisze je, komu zechce, nawet bez pytania o zgodę. Jest to dość ryzykowne dla drugiego małżonka, ponieważ np. w razie rozwodu może on zostać bez dachu nad głową.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby małżonkowie nabyli mieszkanie częściowo za pieniądze pochodzące z majątku osobistego, a w drugiej części z majątku wspólnego. Takie sytuacje mają miejsce, kiedy na przykład małżonek otrzymał nieruchomość w ramach darowizny, ale ją sprzedał i teraz zamierza dołożyć te pieniądze do wspólnych oszczędności, aby następnie kupić mieszkanie razem z drugą osobą.
Formalnie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż w poprzednich przypadkach, jednak takie kupno mieszkania przez małżonków, szczególnie w zgodnym małżeństwie, na co dzień nie robi żadnej różnicy.
Kupno mieszkania przez małżonków to poważny i duży krok w przyszłość. Inwestycja ta będzie miała w pewnym sensie wpływ na dalsze ich życie. Dlatego wymaga przemyśleń, kalkulacji i ustaleń. Jeszcze na chwilę przed podjęciem ostatecznej decyzji i dokonaniem zakupu, warto rozważyć poniższe kwestie.
Przede wszystkim do zakupu mieszkania potrzebna jest zgoda małżonka. Będąc w małżeństwie, takie decyzje powinno się podejmować wspólnie. I nie chodzi tu tylko o kwestie prawne, ale też o zasady życia w małżeństwie.
Należy także ustalić źródło finansowania. Czy mają to być środki z majątku osobistego, wspólnego, czy może jednego i drugiego? Jeżeli jest możliwość wyboru między kilkoma opcjami, należy zdecydować się na najkorzystniejszą dla obojga małżonków.
Dobrze jest już przed zakupem mieszkania wiedzieć, jaka przyszłość czeka tę nieruchomość. Czy będzie wynajmowana, za niedługo zostanie sprzedana, czy może ma służyć małżeństwu do końca ich dni, a ostatecznie zostanie odziedziczona przez dzieci?
Każdą kwestię dotyczącą prawa powinno się konsultować z prawnikiem. To jedyny rozsądny sposób na rozwianie wszelkich niejasności dotyczących spraw formalnych związanych z zakupem, użytkowaniem i zbyciem mieszkania.
Kupno mieszkania przez małżonków to poważne przedsięwzięcie, które wymaga pewnych ustaleń i wiedzy prawniczej. Choć wielu z nas tkwiło w przekonaniu, że mieszkanie nabyte po ślubie jest wspólne, w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Wystarczy, że nieruchomość ta zostanie nabyta za pieniądze pochodzące z majątku osobistego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skontaktować się z prawnikiem.
Zobacz podobne: