Kupując nieruchomość nie zawsze wszystko idzie po myśli kupującego. Możesz mieć uzasadnione powody do niezadowolenia na przykład z uwagi na rodzaju niedopatrzenia i błędów popełnionych przez dewelopera. Czasem jakość różnych elementów może być nieakceptowalnie niska, mogą wystąpić braki, lub zaistnieć jeszcze inne problemy. Dowiedz się zatem, jak poprowadzić spór z deweloperem i dowieźć swoje racje na drodze prawnej.
Problem z deweloperem może mieć przeróżne formy. Może on dotyczyć zbyt długiego czasu realizacji, stanu nieruchomości, lub też deweloper może chcieć rozwiązać umowę przed ukończeniem budowy. Ważne jest, aby wiedzieć, które przepisy regulują kwestie związane z Twoim problemem.
Musisz przeanalizować swoją umowę i sprawdzić, czy mieści się w granicach prawa i jest zgodna z przepisami.
1. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
2. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego obowiązująca od lipca 2022 roku.
3. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.
4. Kodeks cywilny i jego części mówiące o wykonaniu umów, rękojmi.
Zawsze możesz spróbować rozwiązać spór polubownie. Najważniejsza korzyść tego sposobu to brak wydatków związanych z przekazaniem sprawy do sądu i znacznie szybsze zakończenie sporu w porównaniu z drogą sądową, która może trwać nawet kilka lat. W rozmowach może Ci pomóc skorzystanie z usług pełnomocnika – prawnika lub kancelarii, która ma doświadczenie w negocjacjach.
Istnieją kolejne argumenty przemawiające za tym, aby próbować rozwiązać problem bez udziału sądu. Postępowanie sądowe może się po prostu nie opłacać. Tutaj znaczenie ma wielkość odniesionej korzyści w przypadku wygrania sprawy w stosunku do poniesionych kosztów i pracy. Na dodatek uzyskanie środków finansowych od dewelopera może okazać się niemożliwe ze względu na konstrukcję prawną spółki zajmującej się budową. To indywidualna kwestia, którą powinien ocenić prawnik.
Sąd weźmie pod uwagę nie tylko roszczenia, ale również sposób postępowania obydwu stron. Procedury formalnoprawne to zwykle informacje na piśmie, które musisz wysłać do dewelopera w związku z próbą rozwiązania problemu. Może to być na przykład wezwanie do usunięcia wad. Jeśli procedury te nie zostaną dopełnione, wygranie sprawy w sądzie może okazać się niemożliwe nawet pomimo uznanej racji roszczenia.
Przy procedurach ważne też są terminy przedawnień. Jeśli termin minie, niestety nie można użyć w sądzie argumentu przeciwko deweloperowi, mówiącego o niedopełnieniu określonych działań.
Należy mieć na uwadze, że deweloper będzie próbował wykorzystać każde uchybienie z Twojej strony przeciwko Tobie, dlatego bardzo istotne jest, aby przygotowując się do procesu wykonać wszystkie procedury formalnoprawne.
Nie tylko dopełnienie procedur formalnoprawnych jest ważne podczas przygotowań do postępowania sądowego, ale również gromadzenie dowodów. Żeby Twoje roszczenie, z którym idziesz do sądu zostało uznane za zasadne, potrzebne są dowody istotne w sprawie, które muszą wykazywać, że deweloper jest odpowiedzialny za powstanie niekorzystnych dla Ciebie okoliczności. Dowodami mogą być dokumenty, wymienione wiadomości, ekspertyza techniczna, opinia fachowca, faktury, zdjęcia (w tym zdjęcia robione kamerą termowizyjną), nagrania czy opinia biegłego sądowego.
Postępowanie cywilne jest skomplikowane, dlatego trzeba dopilnować wszelkich procedur tak, aby nie popełnić żadnego błędu. Może Ci tutaj pomóc Twój pełnomocnik. Musisz się przygotować na to, że sprawa w sądzie będzie się toczyć nawet do kilku lat, jednak jeśli racja leży po Twojej stronie, dojdziesz ostatecznie do rozwiązania na Twoją korzyść.
Przebieg sprawy można znacząco przyspieszyć i uprościć korzystając z usług profesjonalnej prawnika lub kancelarii, która specjalizuje się w roszczeniach przeciw deweloperom.
Zobacz podobne: