Jak stać się deweloperem? Najważniejsze kroki i porady

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Zadzwoń

Rynek nieruchomości jest mocno nasycony nieruchomościami do zakupu lub wynajmu, ale wcześniej takie nieruchomości trzeba też wybudować. Tymi kwestiami zajmuje się deweloper. Jest to osoba, która nie tylko powinna mieć zarejestrowaną działalność, ale przede wszystkim powinna być obyta w ustawach o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu i wszelkich przepisach związanych ze zbyciem nieruchomości. Jednak to nie wszystko. Zastanawiasz się nad tym, jakie zadania leżą w zakresie pracy dewelopera oraz jak nim zostać?

Kim jest deweloper?

Deweloper jest osobą zajmującą się realizacją inwestycji budowlanych. To przedsiębiorca, w którego gestii leży zakup gruntu, stworzenie projektu nieruchomości, a także dbanie o uzyskanie wszelkich pozwoleń. 

Ponadto deweloper jest osobą, która jest odpowiedzialna za pozyskanie kapitału na budowę nieruchomości i finalnie nadzoruje jej budowę, aby ostatecznie móc ją wynająć bądź sprzedać.

Kim jest deweloper w kwestii prawnej? Czy trzeba spełniać jakieś warunki? 

Zgodnie z przepisami ustawy deweloperskiej, deweloper jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, która na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do tworzenia praw, takich jak prawo własności lokalu mieszkalnego, oraz do przekazania tych praw nabywcy. Deweloperzy są zaangażowani w różne projekty budowlane, w tym budowę mieszkań, biurowców, obiektów handlowych oraz użyteczności publicznej. Mogą być to zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, czyli firmy.

Od czasu wprowadzenia ustawy deregulacyjnej w 2013 roku nie istnieją żadne formalne wymagania, które musiałby spełnić deweloper. Nie ma konieczności posiadania licencji czy ukończenia określonych kursów. Jednak, mimo braku formalnych ograniczeń, praca dewelopera nadal wymaga specjalistycznej wiedzy i kompetencji.

Jak zostać deweloperem?

Deweloperem może zostać osoba posiadająca zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jego najważniejszą funkcją w pracy jest pozyskiwanie funduszy pod realizację inwestycji. Zajmuje się poszukiwaniem ekipy budowlanej, a także osób, które pomogą przy realizacji inwestycji –  takich jak budowlańcy, architekci i projektanci. 

Ostatecznie pozyskuje również klientów, którzy są zainteresowani zakupem danego domu bądź mieszkania. 

Co jest przydatne w pracy dewelopera?

Deweloper powinien mieć dużą wiedzę na temat rynku budowlanego i nieruchomości. Czytanie specjalistycznych pism, zdobywanie wiedzy z zakresu badań rynku oraz marketingu nieruchomości czy racjonalna kalkulacja inwestycji to niezbędne elementy pracy dewelopera. 

Jeżeli chcesz zostać deweloperem, musisz na początku zdobyć solidne podstawy teoretyczne i praktyczne umiejętności. Dużym atutem jest także posiadanie doświadczenia na rynku nieruchomości, aby zapoznać się z nim od wewnątrz. Poza tym uczestnictwo w szkoleniach deweloperskich pomoże zrozumieć wymagania klientów, a także rozeznać się w obecnych potrzebach rynku.

Jakie obowiązki leżą w zakresie dewelopera?

Najważniejszym elementem w działalności dewelopera jest posiadanie otwartego lub zamkniętego rachunku powierniczego.

Poza posiadaniem rachunku powierniczego deweloper musi kontrolować postępy budowy oraz ją nadzorować. To osoba, która sumiennie powinna podchodzić do realizowania inwestycji i omawiać wszystkie kwestie dotyczące oferty ze swoim klientem podczas podpisywania umowy deweloperskie, w których muszą być zawarte wszystkie najcenniejsze szczegóły dotyczące zakresu inwestycji.

Na czym polega finansowanie deweloperów?

Finansowanie deweloperów odbywa się na różne sposoby, w tym przez środki własne. Wtedy deweloper powinien pozyskać inwestorów oraz finanse i opłacić każdy etap inwestycji. Może być to wykonane gotówką, zamrożonym kapitałem czy sprzedażą majątku. 

Kolejną powszechną metodą finansowania jest kredyt developerski, co wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej wpisanej do KRS lub CEIDG.

Lukasz Stachurski

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-04-10 (aktualizacja: 2024-04-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Jak stać się deweloperem? Jak budować mieszkania?
Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Zobacz podobne: