Analiza stanu prawnego nieruchomości

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zadzwoń

Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości przed jej zakupem jest bardzo ważnym etapem. Pozwala zabezpieczyć interes inwestora i uchronić przed kłopotami. W poniższym artykule opiszemy najistotniejsze kwestie związane z audytem prawnym.

Audyt prawny nieruchomości

Audyt prawny nieruchomości obejmuje komplet działań dążący do zgromadzenia informacji oraz weryfikacji danych, które przekazała strona sprzedająca. Ma to na celu analizę ryzyka prawnego i uniknięcie problemów. I tak kluczowym miejscem pozwalającym na weryfikacje informacji są księgi wieczyste. Księgi można podejrzeć w Internecie albo w sądzie wieczystoksięgowym. W poszczególnych rozdziałach będzie można sprawdzić takie kwestia jak: położenie i powierzchnie lokalu, dane właściciela, służebności oraz obciążenia. Ponadto istotne będzie także zapoznanie się z umową deweloperską bądź umową kupna-sprzedaży. Warto przeanalizować, czy zapisy zabezpieczają interesy inwestora, szczegółowo opisują nieruchomość, harmonogram spłat i dostarczają danych o kwestiach technicznych.

Weryfikacja aspektów prawnych to podstawowe zabezpieczenie przy nabyciu nieruchomości. Podpisanie umowy bez wcześniejszego audytu może zmienić się w niekończący się dramat, stres, koszta i problem z normalną przeprowadzką do zakupionego lokalu. 

Czy notariusz sprawdza stan prawny nieruchomości?

Notariusz to kluczowa postać podczas procesu zakupu nieruchomości. Stanowi gwarant bezpieczeństwa poprzez weryfikacje stanu prawnego nieruchomości. Analizuję umowę pod kątem bieżących przepisów i ocenia, czy dany lokal jest rzeczywiście wolny od obciążeń i wad prawnych. W tym celu zapoznaje się z zawartością ksiąg wieczystych. Ponadto zajmuje się weryfikacją tożsamości stron, przygotowaniem aktu notarialnego, a także poinformowaniem stron transakcji o obowiązkach podatkowych. Co więcej, notariusz nadzoruje przekazanie środków finansowych, dzięki czemu stanowi zabezpieczenie finansowe w tym procesie sprzedaży. Tym sposobem ten urzędnik państwowy chroni prawnie i ekonomicznie zarówno kupującego, jak i sprzedającego.

Wizyta w kancelarii notarialnej znacząco eliminuje ryzyko ewentualnych sporów i wszelkich kłopotów prawnych. W związku z tym zachęcamy, by zawsze wybierać formę aktu notarialnego, która chroni lepiej niż zwykła umowa cywilnoprawna na zakup domu bądź mieszkania.

Jakie dokumenty sprawdza notariusz przed zakupem lokalu?

Notariusz przed podpisaniem aktu notarialnego na zakup nieruchomości weryfikuje różnorodne dokumenty. Wspominaliśmy już w poprzednim akapicie o sprawdzeniu księgi wieczystej lokalu. Ponadto urzędnik analizuje także wypis i wyrys z ewidencji gruntów, a także miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (ewentualnie zaświadczenie o braku takiego planu miejscowego). Dodatkowo przegląda także zaświadczenie z urzędu skarbowego dotyczące niezalegania z płatnością podatków. Dzięki takiemu audytowi nabywca domu bądź mieszkania może być spokojniejszy o bezpieczeństwo transakcji i pewniejsze zabezpieczenie swoich interesów. Dlatego też wizyta w kancelarii notarialnej jest doskonałą inwestycją podczas kupna lokalu.

 Nieuregulowany stan prawny nieruchomości

Zgodnie z artykułem 113 ustawy 6 z dnia 21 sierpnia 1997 roku dotyczącym gospodarowania nieruchomościami, to za nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się lokal nie posiadający księgi wieczystej, ani innych dokumentów, które poświadczałyby osoby posiadające do nich prawa rzeczowe. Tego samego przepisu używa się w sytuacjach, gdy właściciel nieruchomości już nie żyje, a nie zdążono przeprowadzić, albo zakończyć postępowania spadkowego.

W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność oraz przeprowadzić szczegółowy audyt prawny na bazie wszelkich dostępnych informacji.

Nieuregulowany stan prawny nieruchomości przykłady

Nieuregulowany stan prawny dotyczący lokalu ma miejsce przykładowo, gdy:

  • akt notarialny, który nadaje prawo własności dla danej osoby, posiada zasadnicze błędy bądź nieścisłości,
  • po śmierci spadkodawcy nie przeprowadzono postępowania spadkowego, albo się ono przedłużyło,
  • brakuje kluczowych dokumentów, które potwierdziłyby własność,
  • stan prawny gruntu spółdzielni jest nieuregulowany,
  • lokal posiada niespłacone długi typu hipotekę.

Badanie stanu prawnego nieruchomości

Audyt prawny nieruchomości przed jej zakupem to kluczowy punkt w procesie nabywania lokalu. Chroni stronę kupującą przed niepotrzebnymi nieprzyjemnościami. Wykonany przez doświadczonego prawnika sięga głębiej i bardziej kompleksowo niż powierzchowna analiza dokumentów wykonana przez notariusza. Skrupulatne badanie stanu prawnego nieruchomości szczególnie ważne jest na rynku wtórnym, który skrywa wiele nieścisłości oraz skomplikowanych sytuacji.

W związku z tym niezwykle istotnym jest skorzystanie z usługi naprawdę doświadczonej osoby, która zna bieżące przepisy związane z prawem budowlanym, a także ustawami dotyczącymi sprzedaży nieruchomości. Tu z przyjemnością zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, która specjalizuje się w rzetelnych audytach prawnych nieruchomości od deweloperów, jak i z tzw. ,, drugiej ręki”. Wystarczy do nas napisać, albo zadzwonić!

Sabina Pietrus

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-03-18 (aktualizacja: 2024-03-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Audyt prawny nieruchomości - jak do niego podejść?
Średnia 5/5 na podstawie 66 opinii.

Zobacz podobne: