Przed Tobą kupno mieszkania kub domu? To na pewno spełnienie marzeń, więc pamiętaj o tym, aby zachować rozsądek. Szczególnie że możesz zostać oszukanym. Oto kilka porad, dzięki którym będziesz mieć pewność, że nie dasz się oszukać podczas finalizowania transakcji.
Stan prawny nieruchomości to pierwsza rzecz, którą musisz sprawdzić. Pamiętaj o tym, aby sprawdzić księgę wieczystą. Musisz mieć pewność, że nieruchomość nie jest obciążona. Jeżeli nie sprawdzisz tego przed zakupem, długu przejdą na Ciebie.
Co zrobić w przypadku braku księgi wieczystej? Wystąp o wydanie zaświadczenia o uregulowanym stanie gruntów i braku przeciwwskazań do założenia księgi. W przypadku braku możliwości wykonania tego procesu nigdy tak naprawdę nie będziesz miał pewności, że nieruchomość należy do Ciebie. Lepiej więc przemyśl kwestię, zanim transakcja zostanie sfinalizowana.
Kolejna kwestia, którą należy sprawdzić podczas zakupu nieruchomości to to, czy w lokalu są zameldowani mieszkańcy. Sprzedający ma prawo wystawić takie mieszkanie lub dom – takie nieruchomości są też często kupowane w okazyjnych cenach. Pamiętaj jednak, że wymeldowanie osób z mieszkania wcale nie będzie takie łatwe. Takie sprawy mogą toczyć się w sądzie nawet przez wiele lat.
Druga kwestia to także ustanowiona służebność i możliwość dożywotniego mieszkania w danym miejscu. Takie informacje nie zawsze są ujawnione w księdze wieczystej. Samodzielne sprawdzenie może być trudne, dlatego poproś o pomoc pośrednika nieruchomości lub prawnika. Specjalista bierze na siebie pełną odpowiedzialność.
Umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Jeżeli w przyszłości będziesz musiał dochodzić swoich praw przed sądem, to tylko taki dokument będzie stanowić rzetelną podstawę. Pamiętaj więc o tym, żeby akt został sporządzony w obecności notariusza, który będzie czuwał nad poprawnością całego procesu. Pamiętaj także o tym, aby zawsze zwrócić uwagę na ewentualne wyposażenie, które zostaje w lokalu. Takie elementy także powinny znaleźć się w podpisywanej umowie.
Notariusz po podpisaniu umowy sprzedaży będzie miał obowiązek złożenia wniosku do sądu wydziału ksiąg wieczystych, który prowadzi księgę wieczystą przedmiotowego lokalu. Tylko to pomoże zmienić właściciela nieruchomości. Miej się na baczności. Pomimo tego, że obecność notariusza związana jest z dodatkowymi kosztami, to tylko w ten sposób uda się uniknąć sytuacji, gdyby nieuczciwy właściciel nieruchomości chciał sprzedać ją dwukrotnie.
Czuwaj także nad prawidłowym sporządzeniem aktu notarialnego. Sprawdź informacje, które w takim dokumencie powinny być zawarte. Chodzi tutaj dokładnie o to, aby zostały w nim zawarte:
Ważne jest również to, aby w akcie notarialnym znalazło się miejsce na oświadczenie, że dokument został odczytany, przyjęty oraz podpisany przez strony.
Zobacz podobne: