Prospekt informacyjny wzór: pomoc dla dewelopera – co trzeba wiedzieć?

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Zadzwoń

Deweloperzy zgodnie z obowiązującymi przepisami są zobowiązani do spełnienia wielu warunków. Dotyczą one przede wszystkim kwestii formalnych związanych z właściwym informowaniem nabywców. Jednym z dokumentów wykorzystywanych do tego celu jest prospekt informacyjny. Stanowi dla kupujących cenne źródło informacji na temat nieruchomości. Przedstawiamy, jak przygotować dokument, który będzie zawierał wszystkie wymagane informacje.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Prospekt informacyjny to dokument zawierający kompleksowe informacje na temat planowanej inwestycji budowlanej oraz samego dewelopera.

Jego celem jest zapewnienie przyszłym nabywcom nieruchomości jasnych, przejrzystych i kompletnych danych, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie. Dokument ten musi być przedstawiony klientowi przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, co stanowi zabezpieczenie interesów kupującego oraz podstawę do ewentualnego dochodzenia roszczeń w przypadku niezgodności z rzeczywistym stanem.

Należy pamiętać, że prospekt musi zostać dostarczony w wersji fizycznej. Najczęściej występuje w wersji papierowej lub zamieszczony na nośniku USB. Dodatkowo deweloper ma obowiązek przedstawić prospekt na każde żądanie klienta. W przeciwnym wypadku mogą na wykonawcę zostać nałożone kary finansowe.

Co powinien zawierać prospekt informacyjny?

Najczęściej spotykane obecnie prospekty są złożone z części ogólnej i indywidualnej. W większości przypadków część ogólna jest przygotowywana z góry dla całej inwestycji i zawsze jest taka sama. Indywidualna odnosi się natomiast do poszczególnych lokali i uwzględnia szczegółowe informacje. Najważniejsze informacje w prospekcie to:


Część ogólnaCzęść indywidualna
Dane identyfikacyjne deweloperaCenę za 1 m kw.
Doświadczenie deweloperaLiczbę kondygnacji w budynku lub domu
Wyszczególnienie przewidzianych inwestycji w promieniu 1 km od nieruchomościOgólną liczbę lokali w danym budynku
Terminy rozpoczęcia i zakończenia wszelkich pracLiczbę miejsc garażowych/postojowych
Warunki odstąpienia od umowyOpis usytuowania mieszkania
Dokładny opis całej inwestycjiStandard prac wykończeniowych

Dokładny opis lokalu, którego dotyczy prospekt w części indywidualnej

Deweloperzy sporządzający prospekt powinni zawrzeć w nim jak najwięcej szczegółowych informacji. Pomoże to uniknąć nieporozumień z kupującym i ostatecznie łatwiej przeprowadzić transakcję.

Wzór prospektu informacyjnego

Tworząc prospekt informacyjny, warto sięgnąć do ustawy deweloperskiej, która w jasny sposób określa, jak powinien wyglądać dokument. Wzór określony przez przepisy zakłada, że cały dokument może zostać podzielony na następujące fragmenty:

  • Dane dewelopera – NIP, adres, numer telefony, strona www, poczta email.
  • Doświadczenie – inwestycje, które wcześniej realizował deweloper.
  • Informacje o nieruchomości – obejmuje między innymi numer działki oraz księgi wieczystej.
  • Informacje o budynku – potwierdzenie pozwolenia na budowę, a także wszystkie terminy rozpoczęcia i zakończenia prac.
  • Część indywidualna – sporządzana z wyszczególnieniem zawartych we wcześniejszej części danych dotyczących sprzedawanej nieruchomości.

Stosując się do określonego przez prawo wzoru, można być pewnym, że prospekt będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje, a przy tym będzie zgodny z prawem.

Jak przygotować prospekt informacyjny?

Przygotowanie prospektu informacyjnego można wykonać samodzielnie lub oddać w ręce specjalistów. Druga opcja jest szczególnie korzystna dla deweloperów, którzy chcą mieć pewność, że prospekt będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje i zostanie przygotowany w czytelny sposób.

Doświadczeni specjaliści z obszaru nieruchomości są w stanie sporządzić prospekty przy wsparciu prawników i ekspertów od budownictwa.

Pozwala to uzyskać dokument o wysokiej wartości merytorycznej, który będzie mógł być przedstawiony nabywcy. Jeżeli zatem zależy Ci na wysokiej jakości oferowanych usług, to nie czekaj dłużej i postaw na sprawdzone wsparcie. Wybierz pomoc ekspertów i łatwo sporządź prospekty dla każdego potencjalnego nabywcy.

Lukasz Stachurski

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-04-10 (aktualizacja: 2024-04-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Prospekt informacyjny wzór: pomoc dla dewelopera
Średnia 5/5 na podstawie 22 opinii.

Zobacz podobne: