Co musisz sprawdzić przy podpisywaniu umowy o roboty budowlane?

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Zadzwoń

Budowa nieruchomości jest zadaniem wymagającym, czasochłonnym i kosztownym. Już na etapie planowania warto wszystko dokładnie przemyśleć i dopasować, aby później nie skończyć z dodatkowymi problemami i koniecznościami przeróbek. Jedną z istotnych kwestii jest skorzystanie z usług odpowiedniej firmy, która będzie prowadziła prace budowlane oraz spisanie umowy, która zabezpieczy Cię przed wszelkimi problemami.

Czy umowę można sporządzić samodzielnie?

Rozpoczynając współpracę z firmą budowlaną, najczęstszą praktyką jest podpisanie umowy, która jest oferowana przez wykonawcę.

Rozwiązanie to mimo dużej popularności nie jest szczególnie bezpieczne, ponieważ wykonawca zawsze dba o to, aby zabezpieczyć siebie, a niekoniecznie swojego klienta. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie umowy wspólnie, w której będą zawarte warunki stawiane przez obydwie strony umowy. Nie jest to proste dla osób, które nie znają się na prawie i nie wiedzą, na jakie zapisy trzeba zwracać uwagę, aby uniknąć problemów.

Z tego też powodu warto zawsze skorzystać z pomocy specjalistów i pozostawić im spisanie umowy, bądź sprawdzenie już sporządzonej umowy pod kątem istnienia zapisów, które mogą być niekorzystne dla zleceniodawcy.

Komu zlecić sprawdzenie umowy o roboty budowlane?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do umowy zawieranej z firmą, która będzie wykonywać dla Ciebie prace budowlane, warto zasięgnąć rady, chociażby u radcy prawnego, który przeanalizuje ją pod kątem prawnym.

Równie skuteczne jest korzystanie z firm, które zajmują się pełnym pośrednictwem nie tylko przy zawieraniu umów z wykonawcami, ale też pomagają na każdym kroku przy zakupie mieszkania, domu czy działki, jak i wykonują audyty już w czasie realizacji umowy. 

Co powinna zawierać umowa?

Prawidłowo sporządzona umowa o wykonanie prac budowlanych powinna zawierać szereg istotnych zapisów, które zapewniają bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i wykonawcy. 

Zakres prac

Zakres prac to część umowy, która powinna dokładnie opisywać, jaki jest przedmiot robót wykonawcy. Wszystko trzeba dokładnie uzgodnić i sprawdzić, czy wykonawca posiada w ogóle możliwość wykonania wszystkich prac z listy, ponieważ w przypadku czynności wykraczających poza zakres jej działalności może się okazać, że część zadań wykonawca przerzuci na podwykonawcę, co nie jest korzystne dla zleceniodawcy w wielu przypadkach.

Dopuszczenie zatrudnienia wykonawcy zastępczego

Zapis dotyczący dopuszczenia zatrudnienia wykonawcy zastępczego reguluje wszelkie sytuacje, w których główny wykonawca będzie mógł skorzystać z usług podwykonawcy. Istotne jest, aby zawierał on informację, że za wszystkie nieprawidłowości odpowiada bezpośrednio wykonawca, żeby uniknąć później problemów z przerzucaniem się odpowiedzialnością. 

Harmonogram prac

Dobra umowa powinna posiadać zapis określający, ile czasu firma budowlana ma na realizację swojej pracy. Termin ten powinien być dokładnie uzgodniony przed zawarciem umowy i powiększony o ewentualne nieprzewidywalne przypadki, by pozostawić czas na poprawki.

Oczywiście wszystko zależy tu od deklaracji firmy budowlanej, dlatego też, by zabezpieczyć się przed przekraczaniem deklarowanego terminu, część ta powinna zawierać wyszczególnione kary umowne za opóźnienia wynikające z winy wykonawcy. Firma może zażądać uwzględnienia zapisu, że nie odpowiada za opóźnienia wynikające z winy zleceniodawcy lub wypadków losowych. 

Warunki odstąpienia od umowy

Warunki odstąpienia od umowy to szczególnie ważny zapis, ponieważ umożliwi Ci on zerwanie umowy w przypadku rażącego jej łamania przez wykonawcę. Ważne jest, aby zapis posiadał warunki odstąpienia dla każdej ze stron, z wyszczególnieniem sytuacji, które odstąpienie dopuszczają. 

Musi on też zawierać informacje, w jaki sposób będzie wyglądała procedura odstąpienia od umowy, włącznie z krokami, które trzeba podjąć do jej rozpoczęcia. Możliwe jest też zastosowanie zapisów umożliwiających częściowe odstąpienie od umowy, ograniczające zakres prac wykonawcy. W tym przypadku również muszą zawierać szczegółowe warunki konieczne do spełnienia, aby móc skorzystać z odstąpienia.

Lukasz Stachurski

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-04-18 (aktualizacja: 2024-04-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Analiza umowy o roboty budowlane: co sprawdzić?
Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Zobacz podobne: