Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zadzwoń

W artykule ➡️ podpowiadamy, ⭐jak znaleźć numer księgi wieczystej.⭐

Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Sprawdzenie księgi wieczystej jest podstawowym krokiem w weryfikacji nieruchomości, którą planujemy nabyć, a aby móc przeprowadzić takie badanie stanu wieczystoksięgowego konieczna jest znajomość numeru księgi, który, jak się okazuje, można uzyskać nie tylko od sprzedającego, ale również w Internecie.

Księga wieczysta - jak sprawdzić

Na potrzeby podstawowego badania stanu prawnego interesującej nas nieruchomości wystarczające jest sprawdzenie jej księgi wieczystej w systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (https://ekw.ms.gov.pl). Możemy zapoznać się tu zarówno z treścią aktualną jak i zupełną księgi, a także zamówić wypis lub wyciąg z księgi. Ponieważ księgi wieczyste są publicznym rejestrem, dostęp do nich nie jest w żaden sposób ograniczony, konieczna jest jedynie znajomość numeru księgi, którą chcemy sprawdzić. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku akt księgi - do nich dostęp mają tylko osoby, posiadające interes prawny w tym zakresie, a więc na przykład właściciel nieruchomości.

Księgi wieczyste - jak czytać

Księga wieczysta składa się z czterech działów, w których znajdziemy kolejno:

  • dział I - informacje na temat nieruchomości (m.in. lokalizacja, numer działki);
  • dział II - dane właściciela, rodzaj własności, podstawa nabycia;
  • dział III - informacje na temat służebności, obciążeń, roszczeń;
  • dział IV - obciążenia hipoteki.

Kompleksową analizę księgi warto jest przeprowadzić przy wsparciu prawnika, najlepiej specjalizującego się w prawie nieruchomości. Będzie on w stanie zidentyfikować wszystkie potencjalne ryzyka prawne oraz określić kolejne kroki, które należy podjąć w celu ich zminimalizowania. Najczęściej w trakcie takiego audytu sprawdzona zostanie także księga gruntu i budynku, a także wszystkie istniejące niezgodności w księgach (w tym niezgodne prawo do gruntu).

Jak odszukać numer księgi

Najbardziej oczywistym i jednocześnie najprostszym sposobem jest zwrócenie się o jego podanie do sprzedającego. Alternatywnym rozwiązaniem jest próba uzyskania przedmiotowego numeru w sądzie wieczystoksięgowym lub w Starostwie Powiatowym, w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (w formie wniosku o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków), co może być trudne, ponieważ może wiązać się z koniecznością wykazania się interesem prawnym, którego osoba niebędąca właścicielem, notariuszem lub pośrednikiem nieruchomości, formalnie nie posiada.
Jeżeli znamy adres nieruchomości lub numer działki możemy odpłatnie odszukać numer księgi na jednej z licznych w Internecie stron, oferujących taką usługę (np. https://ksiegiwieczyste.pl, https://www.znajdzksiege.pl etc.). Za jeden numer księgi zapłacimy aktualnie około 40 zł.

Sprawdzenie zapisów umownych z prawnikiem

Dla zapewnienia bezpieczeństwa transakcji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika w zakresie weryfikacji postanowień umowy deweloperskiej. Pomimo iż umowa jest szczegółowo regulowana w ustawie deweloperskiej, to nadal może zdarzyć się, że będzie zawierać zapisy niekorzystne dla nabywcy. Dlatego tak duże znaczenie ma szczegółowe sprawdzenie projektu umowy i renegocjowanie postanowień, które nie są do końca zgodne z interesem kupującego.

Sabina Pietrus

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2021-06-23 (aktualizacja: 2022-03-14)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Jak znaleźć numer księgi wieczystej | zadzwoń 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 33 opinii.

Zobacz podobne: