Umowa przedwstępna nieruchomość: sprawdzenie przez prawnika – zobacz, dlaczego warto

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zadzwoń

Wielu nabywców nieruchomości decyduje się na podpisanie umowy przedwstępnej. Zawiera wiele cennych ustaleń dotyczących nieruchomości i pozwala na zabezpieczenie interesów zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Sama złożoność tego rodzaju umów sprawia jednak, że analiza prawnika może okazać się niezbędna. To nie tylko gwarancja poprawności umowy, ale również uniknięcie niekorzystnych zapisów i zabezpieczenie swoich interesów. Poznaj główne plusy skorzystania z pomocy specjalisty przy zawieraniu umowy przedwstępnej.

Co zawiera umowa przedwstępna?

Głównym celem podpisania umowy przedwstępnej jest zobowiązanie, że zawarta zostanie w przyszłości umowa sprzedaży nieruchomości. Najczęściej w umowie przedwstępnej wskazywane są najważniejsze postanowienia umowy właściwej, a zatem cena oraz przedmiot (wraz z dokładnym opisem), który podlega sprzedaży.

W umowie przedwstępnej możliwe jest również zamieszczenie terminu, w którym zawarta powinna zostać właściwa umowa. Warto zawsze zwracać uwagę na to, aby ustalony termin był realny do zrealizowania przez obie strony.

W niektórych sytuacjach umowa przedwstępna określa również wysokość zadatku, który ma stanowić zabezpieczenie dla całej transakcji.

Umowa przedwstępna z notariuszem czy bez?

Choć polskie prawo nie wymaga obligatoryjnego zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, praktyka pokazuje, że taki krok znacząco zwiększa bezpieczeństwo transakcji. Zawarcie umowy w formie aktu notarialnego daje możliwość wpisu do księgi wieczystej tzw. roszczenia o zawarcie umowy właściwej, co w praktyce zabezpiecza kupującego przed sprzedażą nieruchomości innemu nabywcy. Dla własnego interesu warto zatem dążyć do potwierdzenia notarialnego zawartej umowy. Związany z tym wydatek jest wart wyższego bezpieczeństwa, które wynika z pomocy notariusza. Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie ewentualne dochodzenie przed sądem obowiązku podpisania właściwej umowy sprzedaży nieruchomości.

Jakie pułapki mogą czekać na kupującego w umowie przedwstępnej?

Jako kupujący nieruchomość powinieneś dokładnie weryfikować podpisywaną umowę przedwstępną. Może bowiem zawierać liczne pułapki, które w razie sporów prawnych potrafią sporo kosztować i prowadzić do wielu poważnych problemów.

Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać jest bardzo precyzyjne określenie nieruchomości. Dotyczy to lokalizacji, metrażu, ceny za metr, standardu wykończenia i wszystkich innych kluczowych kwestii. Pomoże to uniknąć sporów co do zakresu kupowanej nieruchomości.

Pułapką mogą być także wyznaczone terminy. Zbyt krótki czas na podpisanie właściwej umowy sprzedaży może być trudny do zrealizowania przez kupujących, którzy korzystają z zewnętrznego finansowania. Zawsze powinieneś sprawdzić, czy będziesz w stanie dotrzymać konkretnego terminu.

Brak zabezpieczenia zadatku to kolejna pułapka, która czeka na kupujących. W umowie powinny być jasno określone warunki i sytuacje zwrotu wpłaconej kwoty. Istotne jest także jasne sprecyzowanie warunków, na jakich obie strony mogą rozwiązać umowę.

Plusy sprawdzenia umowy przedwstępnej przez prawnika

Skomplikowanie umowy przedwstępnej i liczne pułapki sprawiają, że wsparcie doświadczonego prawnika jest niezbędne. Specjalista jest w stanie dokładnie przeanalizować każdy zapis, identyfikując potencjalne pułapki i niekorzystne dla kupującego klauzule.

Dzięki temu procesowi wszystkie niejasności i zagrożenia mogą być wyjaśnione lub wyeliminowane jeszcze przed podpisaniem dokumentu. Prawnik nie tylko skupia się na aspektach mogących budzić wątpliwości, ale także pomaga w doprecyzowaniu warunków umowy. Ponadto obecność prawnika otwiera możliwość negocjowania korzystniejszych warunków umowy.

W efekcie – jako kupujący zyskujesz pełną ochronę i pewność, że umowa przedwstępna zostanie podpisana na jasnych warunkach. Dzięki temu zabezpieczy właściwie interesy i pozwoli na zakup wymarzonej nieruchomości bez ponoszenia wysokiego ryzyka.

Nie czekaj zatem i skonsultuj się ze specjalistami z kancelarii prawnej. Wybierz wsparcie ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży, którzy oferują kompleksową pomoc w całym procesie kupna mieszkania lub domu.

Lukasz Stachurski

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-04-18 (aktualizacja: 2024-04-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Umowa przedwstępna nieruchomość: sprawdzenie przez prawnika
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz podobne: