Umowa deweloperska metraż

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zadzwoń

W artykule wyjaśniamy, czym jest metraż w umowie deweloperskiej.

Umowa deweloperska metraż

Powykonawczy metraż domu lub mieszkania nabywanego na rynku pierwotnym zazwyczaj różni się nieco od tego projektowego, o czym warto pamiętać już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej.

Różnica w metrażu zakupionego mieszkania

W podpisywanej przez nabywcę umowie deweloperskiej powinien znaleźć się zapis, dotyczący stosowanej przez dewelopera normy pomiaru powierzchni. Zgodnie z obowiązującą normą PN-ISO 9836:1997 do powierzchni użytkowej nie należy wliczać powierzchni pod ściankami działowymi, a pomiaru należy dokonać w pomieszczeniach wykończonych, na poziomie podłogi. Jest on wykonywany przez geodetę na zlecenie dewelopera i zawsze należy liczyć się z faktem, iż metraż powykonawczy lokalu będzie nieco większy lub mniejszy od projektowego. Dobrze jest mieć to na uwadze już w trakcie negocjowania z deweloperem zapisów umowy deweloperskiej. Ponieważ nie jest to kwestia uregulowana w ustawie deweloperskiej warto bardzo dokładnie zweryfikować zapisy umowne, dotyczące sytuacji, gdy metraż ostateczny jest na przykład o 2% większy albo mniejszy od tego, wskazanego w umowie. Zazwyczaj w umowie określony jest tzw. margines tolerancji (zazwyczaj właśnie 2%), oznaczający różnicę powierzchni, po przekroczeniu której kupującemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Dodatkowo warto jest negocjować wszelkie zapisy, które mogą być dla kupującego nie do końca korzystne. Za taki można uznać postanowienie, że w przypadku gdy metraż powykonawczy jest mniejszy od projektowego nabywcy nie przysługuje proporcjonalny zwrot środków, ale z kolei gdy powierzchnia okaże się większa - kupujący zobowiązuje się do dopłacenia różnicy. Są to kwestie wymagające szczegółowego sprawdzenia, najlepiej z pomocą prawnika, specjalizującego się w prawie nieruchomości, jeszcze przed przystąpieniem do umowy.

Sprawdzenie metrażu podczas odbioru

Zdarza się, że nabywcy nie do końca wiedząc, jak wygląda kwestia pomiaru powykonawczego, przeprowadzanego na zlecenie dewelopera, odbiór mieszkania lub domu postrzegają jako okazję do przeprowadzenia samodzielnie, lub przy pomocy towarzyszącego im inżyniera, pomiaru jego powierzchni użytkowej. Warto jednak pamiętać, że powykonawczy rzut wszystkich kondygnacji budynku z uwzględnieniem powierzchni mieszkań wykonywany jest w ramach inwentaryzacji powykonawczej przez uprawnionego do tego geodetę. Gwarantuje to dokładność pomiaru oraz wiarygodność uzyskanych w ten sposób danych. Z tego powodu pomiar przeprowadzany niezależnie w rzeczywistości w żaden sposób nie może wpłynąć na wartości wskazane przez geodetę, biorącego na siebie odpowiedzialność za ich poprawność.

Sabina Pietrus

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2022-05-15 (aktualizacja: 2022-05-15)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Umowa deweloperska metraż | zadzwoń 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 31 opinii.

Zobacz podobne: