Budowa domu to inwestycja na lata, dla niektórych na całe życie. Jednak z biegiem czasu oczekiwania nawet względem tej nieruchomości mogą ulec zmianie. Na szczęście to nie problem, bo są przecież remonty i dobudówki. Remontować dom można wielokrotnie i bez pytania o zgodę. Jak jest w przypadku dobudówki do domu?
Dobudówka do domu to nic innego, jak rozbudowa istniejącego już budynku mieszkalnego. Może polegać na dobudowaniu dodatkowego pomieszczenia, a nawet całego piętra. Działanie to jest podyktowane szeregiem czynników, takich jak rosnące potrzeby członków rodziny, dodanie nowych funkcji do domu, czy chęć posiadania większego metrażu.
Dobudowa może zostać wykonana w poziomie lub w pionie. W poziomie ma miejsce wtedy, gdy dobudowywany jest garaż albo np. klatka schodowa. W każdym z tych przypadków zwiększa się obrys budynku. Dobudowa w pionie polega zwykle na dobudowaniu całego piętra albo np. adaptacji poddasza po wcześniejszym podniesieniu ścianki kolankowej. Wówczas zwiększa się powierzchnia budynku oraz jego wysokość.
Wiedząc już, jak wygląda i na czym polega dobudówka do domu – czy można bez pozwolenia przeprowadzić ten proces? Warto mieć na uwadze, że pod względem prawa nie jest traktowana ani jako remont, ani też budowa.
Dobudówka do domu – czy można bez pozwolenia, to temat, który przewija się w Internecie wielokrotnie. Dziś chęć gromadzenia wielu przedmiotów i posiadania coraz większego majątku motywuje właścicieli domów do ich rozbudowy. Czy jednak muszą oni mierzyć się z jakimiś dodatkowymi formalnościami?
Do domu można dobudować 35 m kw. bez pozwolenia. Co więcej, nie trzeba tego zgłaszać. Mówi o tym art. 29.2. Jest tylko jeden warunek – na działce nie może znajdować się więcej niż dwa budynki na każde 500 m kw. Zatem mówiąc wprost, istnieje możliwość dostawienia dobudówki do domu bez pozwolenia. Z tym że trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi jej powierzchni.
Ponadto dobudówka nie może wykraczać poza granice działki. Muszą być też zachowane odpowiednie odległości od granicy. Zgodnie z prawem odległość ściany bez okien i drzwi nie może być mniejsza niż 3 m, a z oknami i drzwiami 4 m.
Możliwość dobudowy bez pozwolenia wcale nie oznacza braku formalności. Rozbudowy można dokonać na tak zwane zgłoszenie. To specjalny dokument, który trzeba dostarczyć do urzędu. Musi on uwzględniać opis zakresu, rodzaju i sposobu wykonania prac. Zgłoszenie należy przekazać razem z planem dobudówki.
Koszt dobudówki do domu zależy od wielu czynników. Najczęściej są to: koszt materiałów budowlanych, cena projektu architektonicznego, cena robocizny i zużytej energii elektrycznej, skomplikowanie projektu, standard dobudówki. Jeżeli przykładowo w planach jest dobudowa klatki schodowej, czasem konieczne jest wzmocnienie ściany nośnej budynku, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Trudno jest zatem wskazać konkretną kwotę, w jakiej udałoby się zamknąć inwestorowi decydującemu się na ten krok. W związku z tym nie można również jednoznacznie stwierdzić, czy to przedsięwzięcie jest opłacalne. Wiele zależy także od stanu budynku. Jeżeli jest to nowy dom, to każda dobudowa ma sens. Gorzej jest w przypadku starych budynków, które w całości wymagają generalnego remontu.
Przed ostatecznym podjęciem decyzji o dobudówce do domu, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim to, że dobudówka ma sens, jeżeli inwestycja ta jest tańsza od budowy domu od podstaw. Ponadto, chcąc przykładowo wykonać dobudówkę szkieletową do budynku murowanego, trzeba sprawdzić, w jakim stanie on jest. Trzeba liczyć się z tym, że konieczność przeprowadzenia prac remontowych może zająć bardzo dużo czasu, pracy i pieniędzy.
Zanim ktokolwiek zdecyduje się na dobudówkę, powinien uświadomić sobie, że dobudowanie części budynku prowadzi automatycznie do zmniejszenia powierzchni podwórka. Z kolei dobudowując piętro, być może na czas prac budowlanych będzie trzeba wyprowadzić się z domu, a nawet wynieść znaczną część rzeczy.
Należy na spokojnie i krok po kroku przeanalizować tę inwestycję, rozważyć wszystkie za i przeciw. Trzeba też ustalić, jak będzie wyglądać dobudówka do domu – czy można bez pozwolenia, czy jest potrzebne zgłoszenie i gdzie ewentualnie powinno się je złożyć. Samowola w tym przypadku może zakończyć się surową karą, więc działanie bez wiedzy i na własną rękę nie jest wskazane.
Podsumowując, dobudówkę do domu można zaprojektować zgodnie z własnym pomysłem, choć w opracowaniu tego planu powinien pomóc doświadczony architekt. Aby uniknąć problemów prawnych, dobrze jest również upewnić się, że planowana dobudowa nie wymaga ubiegania się o pozwolenie. Trzeba mieć świadomość, że przekroczenie odgórnie ustalonych limitów skutkuje jednak koniecznością pozyskania zgody. By mieć pewność co do właściwego postępowania, warto skontaktować się ze specjalistą.
Zobacz podobne: