Kupno mieszkania od dewelopera - koszty dodatkowe

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Zadzwoń

Nowe mieszkanie od dewelopera to marzenie każdego z nas. Należy pamiętać, że decydując się na zakup nieruchomości z pierwszej ręki, będzie ono obecnie zdecydowanie droższe, niż z rynku wtórnego. Dodatkowo należy pamiętać, że mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga jeszcze pełnego remontu, który nie tylko kosztuje, ale też trwa. To pierwszy i jednocześnie największy koszt dodatkowy, z którym trzeba się liczyć. Istnieją jednak inne koszty, które nie są tak oczywiste. O czym dokładnie mowa?

Miejsce postojowe i komórka lokatorska

Kupując mieszkanie od dewelopera, warto być świadomym, że często stosują oni pewną praktykę. Chodzi o obowiązek zakupu mieszkania z miejscem postojowym, a czasem również z komórką lokatorską. Miejsca parkingowe wyceniane są na konkretne kwoty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, zaś komórki lokatorskie liczone są od metra, w zależności od ich wielkości. Należy więc spodziewać się, że za obie rzeczy dodatkowo, koszt jaki poniesiecie, może przekroczyć nawet 30 tysięcy złotych. Mimo wszystko, osoby, które kupują mieszkanie z pierwszej ręki, zazwyczaj chcą mieć również miejsce postojowe, dlatego też liczą się z tym kosztem dodatkowym.

Umowa deweloperska

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera należy liczyć się również z koniecznością podpisania umowy deweloperskiej, która prawnie reguluje wszystkie interesy nabywcy. Podpisywana jest ona u notariusza w formie aktu notarialnego i pozwala mieć pewność, że wpłacona kwota nie przepadnie i nikt Was nie oszuka.

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania od dewelopera

Wśród dodatkowych kosztów przy zakupie mieszkania od dewelopera, możemy wyróżnić również:

  • Taksę notarialną, której wysokość określa Minister Sprawiedliwości. Może być zmienna, jednak nie wyższa niż w rozporządzeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była niższa.
  • Koszty wypisów (od 6 do 20 zł za stronę, 3 do 4 sztuk).
  • Podatek VAT 23% od wspominanej taksy i wypisów.
  • Opłata za założenie księgi wieczystej 100 zł.
  • Opłata za dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej 200 zł.
  • Opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej (w przypadku, gdy zakup finansujemy kredytem hipotecznym) 200 zł.

Taksa notarialna może ulegać obniżeniu w toku negocjacji z kancelarią prawną, w której akt będzie podpisywany. Najczęściej deweloper ma podpisaną umowę z konkretną kancelarią, jednak warto zrobić rozeznanie, czy inna nie będzie oferowała korzystniejszych warunków cenowych. Negocjować warto również z kancelarią dewelopera, przedstawiając ofertę konkurencji. W ten sposób jest większa szansa na to, że taksa zostanie obniżona. 

Sabina Pietrus

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-04-29 (aktualizacja: 2024-04-29)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Koszty dodatkowe kupna mieszkania od dewelopera
Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz podobne: