Badanie Due diligence nieruchomości

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zadzwoń

Rynek nieruchomości niesie ze sobą wiele pojęć. Chcąc wkroczyć w ten świat warto się z nimi zapoznać. Jednym z nich jest badanie Due diligence, które jest szczególnie istotne w przypadku chęci zakupu jakiegoś lokalu. Po definicję i szczegóły zapraszamy do lektury artykułu!

Due diligence nieruchomości – co to?

Przeprowadzenie Due diligence nieruchomości oznacza wykonanie jej skrupulatnego audytu. Taka weryfikacja lokalu skupia się zarówno na aspektach technicznych, jak i prawnych. Analizę można przeprowadzić na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Dzięki audytowi osoby planujące nabycie inwestycji mogą sprawdzić, czy wszystkie aspekty są w porządku, a tym samym uniknąć ewentualnych problemów bądź zbędnych wydatków. Standardowo badanie Due diligence obejmuje przegląd techniczny nieruchomości i weryfikację umowy (deweloperskiej, albo kupna-sprzedaży). 

Due diligence na rynku pierwotnym

Nabywcy poszukujący mieszkania od dewelopera mogą się liczyć z kłopotami w obszarze niejasnych zapisów w umowie deweloperskiej, jak i podczas odbioru technicznego domu bądź mieszkania. Przy kompleksowym badaniu Due diligence nieruchomości od deweloperów najważniejsza będzie sprawdzenie następujących kwestii:

  • umowy deweloperskiej – zwłaszcza pod kątem niewłaściwych zapisów działających na niekorzyść inwestora (np. wyłączenie rękojmi). Umowa powinna być zgodna z ustaleniami ustawy deweloperskiej i zawierać wszelkie istotne elementy, typu standard deweloperski czy opis inwestycji. Prawnik może też podpowiedzieć, jakie zapisy warto negocjować z deweloperem – przykładowo związane z cesją.
  • odbiór deweloperski – to kluczowa część badań, by zweryfikować, czy lokal jest zgodny z normami prawnymi, a także przepisami prawa budowlanego. Fachowiec spisuje wszelkie usterki i niedociągnięcia, które deweloper będzie musiał naprawić. Dzięki wiedzy i odpowiedniemu sprzętowi możliwe jest wykrycie nawet wad ukrytych, czyli tych niewidocznych gołym okiem. 
  • ponowny odbiór techniczny – następuje po usunięciu usterek w celu weryfikacji, czy deweloper wywiązał się z zobowiązania. Taka podwójna analiza gwarantuje uniknięcie kosztów na samodzielne naprawy.

Badanie Due diligence na rynku wtórnym

Due diligence na rynku wtórnym pozwala na podjęcie świadomej decyzji zakupowej i szczegółowe zapoznanie się z faktycznym stanem nieruchomości. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w starszych inwestycjach, gdzie na pierwszy rzut oka nie widać, co jest nie tak, a naprawy mogą sprawić, że zakup danego domu bądź mieszkania będzie kompletnie nieopłacalny. Podczas badań sprawdza się:

  • umowę kupna-sprzedaży – prawnicy analizują historię nieruchomości w celu wychwycenie potencjalnych nieprawidłowości, czy zatajonych informacji niekorzystnych dla strony kupującej.
  • stan techniczny nieruchomości – w celu wykrycia wszelkiego rodzaju wad i usterek. Jeśli lista niedociągnięć i problemów technicznych jest długa to warto renegocjować warunki sprzedaży, np. cenę lokalu, albo zobowiązać właściciela do ich naprawy. 

Czy warto wykonać badanie Due diligence?

Przed ostatecznym podpisaniem umowy na zakup nieruchomości, najrozsądniej jest zabezpieczyć swoje interesy i skrupulatnie zweryfikować jej stan. Badania Due diligence pozwalają na sprawdzenie zarówno kwestii technicznych, jak i prawnych. Wynajęcie do tego specjalistów daje gwarancję, że zapewnią oni profesjonalną usługę, gdyż posiadają odpowiednią wiedzę oraz narzędzia do tego potrzebne. Zakup bez dogłębnej analizy, to ryzyko olbrzymich kłopotów, stres i naprawdę dużych kosztów dodatkowych.

Sabina Pietrus

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-03-18 (aktualizacja: 2024-03-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Due diligence nieruchomości - czym jest?
Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Zobacz podobne: