Rynek nieruchomości niesie ze sobą wiele pojęć. Chcąc wkroczyć w ten świat warto się z nimi zapoznać. Jednym z nich jest badanie Due diligence, które jest szczególnie istotne w przypadku chęci zakupu jakiegoś lokalu. Po definicję i szczegóły zapraszamy do lektury artykułu!
Przeprowadzenie Due diligence nieruchomości oznacza wykonanie jej skrupulatnego audytu. Taka weryfikacja lokalu skupia się zarówno na aspektach technicznych, jak i prawnych. Analizę można przeprowadzić na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Dzięki audytowi osoby planujące nabycie inwestycji mogą sprawdzić, czy wszystkie aspekty są w porządku, a tym samym uniknąć ewentualnych problemów bądź zbędnych wydatków. Standardowo badanie Due diligence obejmuje przegląd techniczny nieruchomości i weryfikację umowy (deweloperskiej, albo kupna-sprzedaży).
Nabywcy poszukujący mieszkania od dewelopera mogą się liczyć z kłopotami w obszarze niejasnych zapisów w umowie deweloperskiej, jak i podczas odbioru technicznego domu bądź mieszkania. Przy kompleksowym badaniu Due diligence nieruchomości od deweloperów najważniejsza będzie sprawdzenie następujących kwestii:
Due diligence na rynku wtórnym pozwala na podjęcie świadomej decyzji zakupowej i szczegółowe zapoznanie się z faktycznym stanem nieruchomości. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w starszych inwestycjach, gdzie na pierwszy rzut oka nie widać, co jest nie tak, a naprawy mogą sprawić, że zakup danego domu bądź mieszkania będzie kompletnie nieopłacalny. Podczas badań sprawdza się:
Przed ostatecznym podpisaniem umowy na zakup nieruchomości, najrozsądniej jest zabezpieczyć swoje interesy i skrupulatnie zweryfikować jej stan. Badania Due diligence pozwalają na sprawdzenie zarówno kwestii technicznych, jak i prawnych. Wynajęcie do tego specjalistów daje gwarancję, że zapewnią oni profesjonalną usługę, gdyż posiadają odpowiednią wiedzę oraz narzędzia do tego potrzebne. Zakup bez dogłębnej analizy, to ryzyko olbrzymich kłopotów, stres i naprawdę dużych kosztów dodatkowych.
Zobacz podobne: