Jaki kredyt można wziąć na remont?

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Zadzwoń

Udało się spełnić Twoje marzenie. Nieruchomość jest już Twoja, a teraz czas na remont. Bez względu na to, czy zdecydowałeś się na mieszkanie z pierwszej, czy z drugiej ręki, przed Tobą sporo wydatków. Jeśli nie jesteś przygotowany do tego finansowo, istnieje możliwość wzięcia kredytu, który pozwoli Ci zdobyć dodatkowe środki na remont. Jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny z dodatkiem na remont

Podczas brania kredytu hipotecznego, istnieje możliwość rozszerzenia go o dodatkowy cel, jakim jest remont mieszkania. Należy jednak pamiętać, że nie mogą to być elementy ruchome, jak wolnostojące meble. Środki na remont z kredytu hipotecznego mogą zaś zostać wykorzystane na zakup materiałów budowlanych, wykończenia, ekipy remontowej oraz łazienki i kuchni w zabudowie. Nie chodzi więc o ładne, estetyczne wykończenie, a przygotowanie nieruchomości do wprowadzenia się. Mieszkanie ma być praktyczne i funkcjonalne. Na dodatkowy wystrój wnętrz, czyli meble i dekoracje, należy ewentualnie dobrać drugi kredyt, tym razem już gotówkowy. 

Pozostając jednak jeszcze na temat kredytu hipotecznego z dodatkowym celem, pamiętaj, że procedura jest taka sama. Wszystko dzieje się jednocześnie z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Wszystkie dokumenty w tej kwestii należy wypełnić w banku, po ówczesnym poinformowaniu o tym doradcy kredytowego.

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania

Druga opcja, którą możesz wziąć pod uwagę to kredyt gotówkowy. Jest on zdecydowanie bardziej popularny, niż kredyt hipoteczny z jednej, konkretnej przyczyny. Nie ma konieczności wylistowania bankowi rzeczy, na które chce się przeznaczyć pieniądze. Innymi słowy, kiedy uda Ci się otrzymać kredyt gotówkowy, możesz wydać pieniądze dosłownie na to, co chcesz. Ważne jest tylko, abyś terminowo dokonywał spłaty rat do banku. Nie ma konieczności zbierania paragonów i faktur zakupowych.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny: który wybrać?

Po pierwsze i najważniejsze — na decyzję dotyczącą kredytu gotówkowego czeka się zdecydowanie krócej. Czasem nie trzeba nawet fizycznie pojawić się w banku, a wniosek można złożyć online. Procedury są znacznie mniej skomplikowane, nie jest oczekiwany wkład własny i zdolność kredytowa. Wszystko jednak zależy od kwoty, na jakiej Ci zależy. W przypadku remontu o wartości powyżej 50 tysięcy kredyt gotówkowy może nie wystarczyć, dlatego najpierw warto oszacować koszty, które musisz ponieść. 

Kredyt hipoteczny wraz z celem remontowym ma wiele plusów. Jest przede wszystkim znacznie niżej oprocentowany i można wziąć go na większą kwotę. Czas spłaty jest dłuższy, dlatego też raty są mniejsze i nie wpływają one tak bardzo na miesięczny budżet. 

To od Ciebie zależy, jaki kredyt na remont wybierzesz. Masz dwie możliwości i warto wiedzieć, w jaki sposób rozsądnie z nich korzystać. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, by podjąć najlepszą decyzję, a potem ciesz się urządzaniem wymarzonego mieszkania.

Sabina Pietrus

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-06-13 (aktualizacja: 2024-06-13)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Kredyt na remont - jaki można wziąć?
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz podobne: