Umowa deweloperska a sprawdzenie przez prawnika – dlaczego warto?

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zadzwoń

Zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera jest bezpieczniejszą i szybszą opcją niż transakcja na rynku wtórnym. Jednak i w tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie pewnych analiz i skorzystanie z pomocy prawnika. Pomoże to uniknąć wielu problemów w przyszłości i kupić mieszkanie lub dom na jasnych warunkach. Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z postawienia na wsparcie doświadczonego prawnika. Dowiedz się, dlaczego eksperci są niezbędni również przy takiej transakcji i na co szczególnie zwracać uwagę.

Dlaczego należy sprawdzić umowę deweloperską?

Umowa podpisywana pomiędzy deweloperem a kupującym to podstawowy dokument, który potwierdza transakcję i stanowi zabezpieczenie dla obu stron. Jest to kilkudziesięciu stronicowy akt, w którym poruszone są wszystkie najważniejsze kwestie związane z transakcją.

Sama umowa bardzo często jest jednak napisana skomplikowanym językiem, korzysta z pojęć z prawa budowlanego, a wiele istotnych kwestii znajduje się w załącznikach.

Sprawia to, że jeżeli nie jesteś zaznajomiony z prawem to przebrnięcie przez cały dokument, może być nie lada wyzwaniem. Bardzo łatwo o przeoczenie niekorzystnych zapisów, a nawet pułapek. Z pomocą przychodzi doświadczony prawnik.

Specjalista zajmujący się nieruchomościami pomoże uniknąć ryzyka i wytłumaczy wszystkie zapisy umowy. W jasny sposób przedstawi, na jakich warunkach odbędzie się transakcja, a także może reprezentować klienta w kontaktach z deweloperem.

Pełna ochrona interesów nabywcy sprawia, że profesjonalne wsparcie jest absolutnie kluczowe dla zadowolenia z transakcji.

Co prawnik weryfikuje w umowie?

Podczas analizy umowy deweloperskiej, prawnik skupia się na kilku kluczowych aspektach. Po pierwsze, weryfikuje, czy umowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Sprawdza także, czy zawarte w niej postanowienia nie są niekorzystne dla kupującego, oraz czy nie występują klauzule abuzywne, które mogłyby nadmiernie ograniczać prawa nabywcy lub przerzucać na niego nieuzasadnione ryzyko. 

Specjalista przygląda się także terminom realizacji inwestycji, warunkom odstąpienia od umowy, regulacjom dotyczącym ewentualnych zwłok w płatnościach, zasadom przekazywania nieruchomości (w tym standardowi wykończenia), a także kwestiom związanym z rękojmią i gwarancjami.

Ważnym elementem jest również analiza zapisów dotyczących zmian w projekcie budowlanym, które mogą wpływać na ostateczny kształt i funkcjonalność nieruchomości.

Wszystko to ma na celu ochronę interesów kupującego. Dzięki skorzystaniu ze wsparcia ekspertów masz pewność, że transakcja odbędzie się na jasnych warunkach i nie będziesz narażony na niepotrzebne ryzyko.

W razie potrzeby z pomocą prawnika możesz udać się do dewelopera i przeprowadzić renegocjację umowy. Dzięki temu skuteczniej zabezpieczysz swoje interesy, a także zagwarantujesz, że deweloper dostarczy nieruchomość zgodną z oczekiwaniami.

W razie jakichkolwiek problemów dobrze sporządzona umowa będzie stanowiła zabezpieczenie Twoich interesów.

Jakie konsekwencje może nieść podpisanie niekorzystnej umowy?

Podpisanie umowy deweloperskiej bez wcześniejszej dokładnej analizy może mieć dalekosiężne, negatywne konsekwencje dla nabywcy. Do najczęstszych należą:

  • Wysokie ryzyko finansowe – zawarte w umowie niekorzystne warunki płatności, brak zabezpieczeń na ewentualność niewywiązania się dewelopera, czy zapisy o karach umownych mogą przenosić ryzyko finansowe na nabywcę. W efekcie możesz wiele stracić na podpisaniu niekorzystnej umowy.
  • Opóźnienia w realizacji – niekorzystna umowa może prowadzić do tego, że w przypadku opóźnień nie będziesz w stanie należycie dochodzić swoich praw.
  • Zła jakość wykonania – brak informacji w umowie na temat standardu wykończenia i gwarancji może powodować trudności w ewentualnej walce o naprawę przez dewelopera.
  • Problemy z odstąpieniem od umowy – niekorzystna umowa może skutkować problemami z rezygnacją nawet w sytuacji, gdy deweloper nie wywiązał się ze swoich obowiązków, a nieruchomość wykazuje istotne wady.

Jeżeli zatem planujesz zakup wymarzonego mieszkania lub domu, to skorzystaj z pomocy specjalisty. Doświadczony prawnik pomoże Ci w wynegocjowaniu korzystnej umowy, która skutecznie zabezpieczy Twoje interesy.

Lukasz Stachurski

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-04-09 (aktualizacja: 2024-04-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Umowa deweloperska sprawdzenie przez prawnika
Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Zobacz podobne: