Jak wymóc na deweloperze zwrot zaliczki lub opłaty rezerwacyjnej?

Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?

Zadzwoń

Wybór odpowiedniego dewelopera to podstawa, dlatego zawsze warto sprawdź kontrahenta. Jeśli trafisz na nieuczciwego wykonawcę, możesz mieć problemy. Pamiętaj o tym, że jeśli nie dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży, to nadal możesz się wycofać. Pojawia się jednak pytanie, co z opłatą rezerwacyjną lub zaliczką wpłacona w związku z umową przedwstępną? Dowiedz się, czy możesz domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

Czy możesz domagać się zwrotu zaliczki od dewelopera?

Podpisujesz umowę przedwstępną z deweloperem po to, aby zobowiązać obie strony do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli jeszcze nie do końca masz pewność odnośnie do zawarcia umowy lub niepokoi Cię niewystarczający postęp prac. Decydując się na umowę przedwstępną, deweloper będzie chciał otrzymać część kwity od kupującego, czyli zaliczkę. W ten sposób zostają zabezpieczone interesy obu stron. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, to deweloper zostanie zobowiązany do zwrócenia zaliczki – pełnej kwoty.

Jedna ze stron umowy nie wywiąże się ze zobowiązań, do których obligują ją zapisy widniejące w podpisanym dokumencie, to można żądać zwrotu zaliczki. W przypadku trwania dalszej umowy zostanie ona odliczona od całkowitej kwoty płatności. 

Wielu kupujących obawia się, że w sytuacji niewywiązania się z umowy utraci zaliczkę w ramach rekompensaty. Warto jednak wiedzieć, że możesz odzyskać zaliczkę bez względu na to, kto doprowadził do rozwiązania umowy. Ważne jest to, aby w umowie znajdował się odpowiedni zapis. Trzeba również podać w niej numer konta bankowego, na który mają zostać wpłacone zwrócone środki.

Odzyskanie zaliczki przy spełnieniu warunków umowy też jest możliwe 

Jeśli deweloper spełnił wszystkie warunki umowy, to nadal możesz jako kupujący domagać się zwrotu zaliczki. Musisz odstąpić od umowy, aby dostać pełen zwrot wpłaconych pieniędzy. Pamiętaj jednak o tym, że odzyskanie zaliczki pod koniec świadczenia usług przez dewelopera może nie być dla Ciebie  korzystne finansowo.

Deweloper ma prawo do tego, aby wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym wobec Ciebie. Musisz się z tym liczyć w momencie, gdy firma poniosła już koszty związane ze świadczeniem usług. Roszczenie odszkodowawcze może być nawet większe niż wpłacona przez Ciebie zaliczka. Zastanów się dobrze, czy chcesz ponieść dodatkowe koszty. Nawet jeśli odzyskasz zaliczkę, to wydatki Cię nie ominą i mogą być spore.

Jak rozwiązać problem z deweloperem? Skorzystaj z usług profesjonalistów  

Jeśli wykonawca wziął od Ciebie zaliczkę, ale nie wywiązał się z umowy, to masz prawo ubiegać się o jej zwrot i o wypłacenie Ci odszkodowania. Niestety praktyka pokazuje, że najczęściej deweloper nie jest skłonny do zapłacenia należnych środków. Jeśli pozasądowe próby odzyskania należności zakończa się niepowodzeniem, to pozostaje Ci złożyć pozew, czyli odzyskać pieniądze na drodze sądowej. Kolejną kwestią jest to, że to Ty będziesz musiał udowodnić poniesioną szkodę. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Co ze zwrotem opłaty rezerwacyjnej?

Nie jesteś pewny, czy chcesz kupić nieruchomość, ale jednocześnie pragniesz uchronić się przed jej sprzedażą komuś innemu? Zawrzyj umowę rezerwacyjną. Wysokość opłaty rezerwacyjnej nie może przekroczyć 1% ceny nieruchomości. Oblicza się ją na podstawie zapisów znajdujących się w prospekcie informacyjnym. Pamiętaj o tym, że opłata rezerwacyjna jest dobrowolna i uzgadnia się ją indywidualnie między kupującym i deweloperem.

Są jednak sytuacje, w których będzie ona podlegać zwrotowi. Deweloper jest zobowiązany do niezwłocznego oddania wpłaconych środków w przypadku negatywnej oceny zdolności kredytowej. Będzie musiał to zrobić także, jeśli nie wywiąże się ze zobowiązań zawartych w podpisanej umowie. Otrzymasz zwrot opłaty rezerwacyjnej w przypadku dokonania przez dewelopera zmian w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach bez Twojej wiedzy.

Lukasz Stachurski

|

Specjalizuje się w prawie nieruchomości

2024-04-10 (aktualizacja: 2024-04-18)

#rynekpierwotny

Oceń artykuł:

Jak wymóc na deweloperze zwrot zaliczki lub opłaty rezerwacyjnej?
Średnia 5/5 na podstawie 120 opinii.

Zobacz podobne: